Práčky a sušičky spotrebúvajú veľa elektriny, zatiaľ čo toxické pracie prostriedky sú potenciálnou hrozbou pre zdravie a životné prostredie. Najjednoduchším zeleným riešením je nosiť oblečenie dlhšiu dobu a prať menej, no keď už perieme, môžeme to robiť ekologicky. Tak ako na to?

Ako pranie bielizne ovplyvňuje životné prostredie?

Práčka, konkrétne časti na ohrev vody a strojové sušenie, spotrebúvajú veľa elektriny. Navyše, chemické čistiace prostriedky sú často nabité škodlivými toxínmi, ktoré predstavujú veľký problém pre zdravie a životné prostredie. Tieto chemikálie končia v podzemnej vode, ktorá dodáva pitnú vodu a pomáha pri pestovaní potravín.

Ako udržateľnejšie prať?

Najjednoduchším a najúčinnejším riešením je menej prať. Keď je však stroj zapnutý, nastavte ho na nižšie teploty a kratšie cykly s väčšou dávkou prádla. Tak spotrebujete menej energie a tiež zabránite nadmernému vypadávaniu mikrovlákna. Ak ich chcete zachytiť, nainštalujte špeciálny filter.

Aký prací prostriedok je najekologickejší?

Existuje veľa zelených alternatív k chemickým čistiacim prostriedkom. Môžete si vyrobiť vlastné kastílske mydlo, ktoré obsahuje len pár ingrediencií. Zvážte doplnenie pracieho prostriedku v obchodoch s nulovým odpadom namiesto toho, aby ste zakaždým kupovali novú plastovú nádobu. Podobne aj pri pokazení stroja sa najskôr poobzerajte po nových dieloch na práčku, než automaticky kupovať novú.

Aké sú rozdiely medzi práčkami s horným a predným plnením?

Predné nakladače zvyčajne spotrebujú menej energie a vody a vytvárajú menšie trenie, ktoré zamedzuje vypadávaniu mikrovlákien. Na druhej strane, horné nakladače sú často lacnejšie na nákup, ale menej efektívne, čo sa prejaví na účtoch za energie.

Je lepšie prať menšie dávky bielizne?

Pokúste sa naplniť práčku do troch štvrtín – takto čo najlepšie využijete vodu a energiu, ktorá sa dostane do bielizne, pričom sa vyhnete preťaženiu práčky.